Kontaktiniai lęšiai: kokie jų tipai?

Išskiriami du pagrindiniai kontaktinių lęšių tipai – minkštieji ir kietieji dujoms pralaidūs kontaktiniai lęšiai. Pateiikiame Jums šių ir kitų kontaktinių lęšių trumpą apžvalgą, kuria vadovaudamiesi galėsite išsirinkti sau labiausiai tinkančius ir patinkančius kontaktinius lęšius. Pastaba: visiems kontaktiniams lęšiams reikalingas gydytojo išrašytas receptas. Receptas turi būti skirtas būtent kontaktiniams lęšiams, nes jis skiriasi nuo recepto akiniams, nes akiniai nešiojami toliau nuo akies, o lęšiai dedami tiesiai ant akies.

Minkštieji konaktiniai lęšiai

Minkštieji kontaktiniai lęšiai pagaminti iš minkštos, lanksčios medžiagos, leidžiančios deguoniai prasiskverbti į akies rageną. Minkštuosius kontaktinius lęšius paprastai lengviau pritaikyti ir jie patogesni nei dujoms pralaidūs kietieji lęšiai. Naujausių minkštųjų kontaktinių lęšių sudėtyje yra silikono hidrogelio medžiaga, praleidžianti žymiai daugiau deguonies, nei Jūsų lęšiai praleido iki šiol.

Kietieji dujoms pralaidūs kontaktiniai lęšiai

Kietieji dujoms pralaidūs kontaktiniai lęšiai ilgaamžiškesni ir labiau atsparūs apnašų susidarymui. Šie lęšiai teikia ryškesnį ir aštresnį regėjimą. Kietieji dujoms pralaidūs lęšiai keičiami rečiau (kas ketvirtį, kas metus), todėl per metus jie atsieina pigiau, nei, pavyzdžiui, vienadieniai ar mėnesiniai minkštieji lęšiai. Juos paprasta naudoti ir rečiau sukelia akių ašarojimą. Kitavertus, kietieji lęšiai iš pradžių nėra tokie patogūs kaip minkštieji lęšiai, todėl priprasti prie jų gali prireikti keletos savaičių, kai tuo tarpu prie minkštųjų lęšių paprastai priprantama septynių dienų bėgyje.

Prailginto nešiojimo kontaktiniai lęšiai

Prailginto nešiojimo kontaktinius lęšius galima dėvėti tiek dieną, tiek neišsiimti nakčiai iki septynių parų, arba išsiimant nakčiai, iki 30 dienų. Prailginto nešiojimo kontaktiniai lęšiai dažniausiai yra minkštieji lęšiai, jie pagaminti iš lanksčios medžiagos, praleidžiančios deguonį ir tokiu būdu leidžiančios akims „kvėpuoti“. Yra ir keletas rūšių kietųjų, dujoms pralaidžių prailginto nešiojimo lęšių, kurie pritaikyti nešioti ir naktį. Prailginto nešiojimo lęšių naudojimo trukmė priklauso nuo lęšių tipo ir akių priežiūros specialisto įvertinimo, kaip Jūsų akys toleruoja kontaktinius lęšius nakties miego metu. Naudojant prailginto nešiojimo kontaktinius lęšius, svarbu periodiškai leisti akims bent vieną naktį pailsėti nuo kontaktinių lęšių.

Vienadieniai (vienkartiniai) kontaktiniai lęšiai

Daugelis minkštųjų kontaktinių lęšių naudotojų mielai renkasi vienadienius kontaktinius lęšius, kurie šiuo metu laikomi sveikiausiais. Šie lęšiai sveikiausi dėl to, kad jie naudojami tik vieną dieną, panaudojus juos reikia išmesti. Ant vienadienių kontaktinių lęšių per dieną nespėja susikaupti apnašų, kurios gali dirginti akis, įtakoti jų išsausėjimą, todėl juos ypatingai rekomenduojama rinktis jautrias, alergiškas akis turintiems žmonėms. Šiuos kontaktinius lęšius rinkitės ir jeigu paprastai nešiojate akinius, tik išskirtiniais atvejais norite regėjimą koreguoti lęšiais.

Specializuoto naudojimo kontaktiniai lęšiai

Įprasti kontaktiniai lęšiai koreguoja regėjimą tokiu pat būdu, kaip ir akiniai, tik jie tiesiogiai kontaktuoja su akimis. Du kontaktinių lęšių tipai, kurie naudojami kitai paskirčiai – tai ortokeratologiniai lęšiai ir dekoratyviniai lęšiai. Ortokeratologiniai lęšiai naudojami tik naktį, trumparegystei gydyti, juos ryte išsiėmus, nereikia nei lęšių, nei akinių, o naudojant ilgesnį laiką, jų poveikis prilyginamas chirurginei lęšio formos korekcijai. Ortokeratologiniai lęšiai ne tik pristabdo trumparegystės progresą, bet ir padeda ją gydyti.

Dekoratyviniai kontaktiniai lęšiai – tai spalvotieji ir specialiųjų efektų kontaktiniai lęšiai, skirti paryškinti, pakeisti ar paįvairinti akių spalvą. Jie gali būti su dioptrijomis ir be.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *