10 kontaktinių lęšių rizikos veiksnių

Kontaktiniai lęšiai, priglundantys prie akies taip, kad jų nė nematyti, koreguoja daugelį regėjimo sutrikimų, pavyzdžiui, trumparegystę, toliaregystę ir pan. Taigi, daugelis šiandien mieliau renkasi kontaktinius lęšius, nei akinius. Kontaktiniai lęšiai, skirtingai nei akiniai, neriboja regėjimo lauko, juos patogu naudoti ir paprasta prižiūrėti. Tačiau, netinkamai prižiūrint kontaktinius lęšius, akys tampa labiau pažeidžiamos ir padidėja infekcijos rizika. Atkreipkite dėmesį į 10 veiksnių, kurie kelia riziką Jūsų akims:

1. Lęšių netinkamas naudojimas: turbūt esate girdėję, kad įsidedant ar išimant kontaktinius lęšius, padidėja akių sudirgimo ir infekcijos pavojus, nes, kaip bebūtų, akis liečiate rankomis. Kruopščiai nusiplaukite rankas prieš liesdami kontaktinius lęšius ar akis, nagus kirpkite trumpai, kad nesuplėšytumėte ar nesubraižytumėte lęšių. Niekada nenaudokite vandens iš čiaupo ar seilių lęšiams valyti – rinkitės lęšių priežiūros skystį, tinkamą Jūsų kontaktiniams lęšiams.

2. Per ilgas lęšių nešiojimas: pateisinama priežastis, kodėl akių gydytojai paprastai nerekomenduoja prailginto nešiojimo lęšių. Kontaktiniai lęšiai blokuoja deguonies patekimą į Jūsų akis. Jei dėvite lęšius naktį, ar ilgesnį nei numatytą nešiojimo laiką, padidinate ragenos opos riziką, kuri gali palikti randus ragenoje ar net sukelti apakimą.

3. Vaistų vartojimas: paprastai prieš į akis lašindami akių lašus, kontaktinius lęšius išimate. Tačiau ar žinojote, kad kai kurie vaistai gali turėti įtakos Jūsų kontaktiniams lęšiams? Jei naudojate kontraceptines tabletes, akys gali tapti jautresnės, o taip pat sumažėti ašarų išsiskyrimas ir išsausėti akys. Antihistamininiai vaistai alergijai gydyti taip pat gali išdžiovinti akis. Tam tikrų rūšių spuogus gydantys vaistai gali sukelti niežulį, o paprasta senoji acetilsalicilo rūgštis gali dirginti akis. Būtinai pasakykite savo akių priežiūros specialistui, kokius vaistus reguliariai vartojate.

4. Lęšių priežiūros skystis: rinkoje siūloma daug lęšių priežiūros skysčių tipų, kurie: plauna, valo, dezinfekuoja lęšius, ar, pavyzdžiui, skatina/ sumažina ašarų gamybą. Kiekvienas lęšių priežiūros skystis turi konservantų, kurių galiojimo laikas gali baigtis ar imti dirginti akis. Nenaudokite lęšių priežiūros skysčio, jei pasibaigęs jo galiojimo laikas. Problemų gali kilti ir jei pakeičiate skysčio gamintoją ar tipą. Net jei nuolat naudojate tą patį lęšių priežiūros skystį, gamintojai gali pakeisti jų sudėtį, todėl patikrinkite, ar ant skysčio nėra etiketės su tokiu užrašu, kaip „naujas ir patobulintas“. Paskutinis patarimas: niekada neperpylinėkite lęšių skysčio į mažesnės talpos tarą (kelionėms ar nešiotis rankinėje), tai gali padidinti užkrėtimo riziką.

5. Akių išsausėjimas: kontaktiniai lęšiai uždengia dalį akies paviršiaus ir sumažina deguonies pralaidumą, dėl to daug kontaktinių lęšių naudotojų skundžiasi akių išsausėjimu. Akių išsausėjimas tam tikrose situacijose gali dar labiau sustiprėti, pavyzdžiui, skrendant lėktuvu, esant sausam klimatui, ar pavartojus alkoholio. Visada su savimi turėkite dirbtinių ašarų lašų ir pajutę akis sausėjant, stenkitės dažniau mirksėti, kad jas sudrėkintumėte.

6. Makiažo priemonių naudojimas: labai tikėtina, kad Jūsų kosmetinė pripildyta akis dirginančių makiažo priemonių. Niekada nenaudokite šešėlių, akių tušo ar kitų kosmetikos priemonių, kai Jūsų akys sudirgę, paraudę. Rinkitės vandeniui atsparų tušą ir kosmetikos priemones (kremus, losjonus) vandens pagrindu, nes kreminės konsistencijos produktai gali ištepti kontaktinius lęšius. Taip pat labai svarbu kontaktinius lęšius įsidėti prieš atliekant makiažą, ir išsiimti prieš jį nuvalant.

7. Vizitas pas kirpėją: Kirpyklose ir grožio salonuose nuolat naudojamos akis galinčios sudirginti priemonės, pavyzdžiui, plaukų lakas, kuris gali nusėsti ant kontaktinių lęšių. Rinkitės akinius eidami į kirpyklą, arba būdami su kontaktiniais lęšiais, purškiant laką ir džiovinant plaukus, užsimerkite.

8. Aplinkos veiksniai: Ore esantys dirgikliai, pavyzdžiui, dulkės, žiedadulkės, cigarečių dūmai gali dirginti akis, nešiojant kontaktinius lęšius. Pernelyg gausus akių ašarojimas gali perspėti apie alergiją, todėl nedelsdami išsiimkite lęšius ir naudokite akinius.

9. Plaukiojimas ir nardymas: ne paslaptis, kad plaukioti su akiniais baseine ar ežere – menkas patogumas, nes juos lengva aptaškyti. Tačiau, plaukiojant su kontaktiniais lęšiais, į akis gali patekti vandens ir jame esančios bakterijos, patekusios tarp lęšio ir akies sukelti infekciją.

10. Rūkymas: Kiekvienas rūkalius žino, kad kas kartą užsidegdamas cigaretę, kenkia savo sveikatai, ne išimtis ir akys. Rūkantieji, nešiojantys lęšius, 8 kartus padidina ragenos opos išsivystymo riziką nei nerūkantieji.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *